Wiedza medyczna na temat zastosowania toksyny botulinowej u pacjentów ze spastycznością po udarze mózgu wciąż się poszerza, pojawiają się także nowe możliwości zastosowania tej substancji. W tyle nie zostaje Poradnia Neurologiczna Szpitala Specjalistycznego w Mielcu. W listopadzie odbywały się tu warsztaty leczenia toksyną botulinową, które prowadziła dr n. med. Marta Swarowska-Skuza, na co dzień pracująca w Oddziale Neurologii z Pododdziałem Udarowym i Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. 
Spastyczność to zaburzenie ruchowe, które polega na wzmożonym napięciu mięśni. - Pacjent lub jego bliski opisuje nam największe problemy i wyznaczamy cel leczenia. Wybieramy mięśnie, które zostaną ostrzyknięte toksyną botulinową i po ok. 5-6 tygodniach oceniamy efekty. Pacjent może np. wreszcie otwierać zaciśniętą dotąd pięść czy przejść dłuższy odcinek, jeśli problem był z nogą – opisują lek. Patrycja Lisiecka-Bartłomowicz, neurolog i lek. Paulina Dura, leczące pacjentów toksyną botulinową w Poradni Neurologicznej mieleckiego szpitala. Już od marca tego roku lekarki poszerzały swoją wiedzę i doskonaliły umiejętności podawania leku, by jeszcze lepiej pomoc swoim pacjentom. Ale wszystko wskazuje na to, że możliwości zastosowania tej metody niebawem będą znacznie większe i warto się na to przygotować.
  - Program leczenia toksyną botulinową cały czas jest dostępny w naszym szpitalu dla pacjentów ze spastycznością poudarową, ale w najbliższym czasie oczekujemy rozszerzenia wskazań również o pacjentów po urazach, ze stwardnieniem rozsianym, u dorosłych pacjentów z rozpoznanym mózgowym porażeniem dziecięcym oraz z paraplegią spastyczną - spodziewa się lek. Patrycja Lisiecka - Bartłomowicz, podobnie jak dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Mielcu, Paweł Pazdan. - Sądzimy, że rozszerzenie programu może nastąpić nawet w listopadzie. Co prawda o konkretach za wcześnie mówić, bo przekaże je dopiero Ministerstwo Zdrowia, ale przygotowanie naszego personelu do natychmiastowego podjęcia nowego zakresu działalności zasługuje na uznanie. Dzięki gromadzeniu najnowocześniej wiedzy na ten temat i ćwiczeniom personelu, nasi pacjenci będą mieli szybki dostęp do procedur, które znacznie podniosą im jakość życia, pomogą im walczyć z problemami zdrowotnymi, które poważnie utrudniają im codzienne funkcjonowanie - mówi Paweł Pazdan.
Numery telefonów do Rejestracji Poradni Neurologicznej Szpitala Specjalistycznego w Mielcu:
 ☎️17 780 01 58 
 ☎️17 780 01 68
Adres: ul. Żeromskiego 17, 39-300 Mielec