Dzięki WOŚP błyskawiczna reakcja na sepsę i nowoczesna echokardiografia serca - ❗️Zobacz VIDEO?❗️https://www.youtube.com/watch?v=2AChp8QTsuI
Do Laboratorium Mikrobiologicznego Szpitala Specjalistycznego w Mielcu właśnie trafił wysokiej klasy spektrometr, dzięki któremu można aż o 24 godziny przyspieszyć rozpoczęcie leczenia sepsy. Możliwości diagnostyczne niedawno poszerzyły się również w Poradni Dziecięcej mieleckiego Szpitala oraz na Oddziale Dziecięcym.  - W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała pod hasłem "Żyj zdrowo w zdrowym świecie" na rzecz walki z sepsą. A sepsa jest to wielonarządowa niewydolność organizmu wywołana niekontrolowaną, gwałtowną reakcją na zakażenie. Początek może mieć np. w drogach moczowych, w drogach pokarmowych czy drogach oddechowych - mówi specjalista mikrobiolog, Małgorzata Błażejowska, kierownik Laboratorium Mikrobiologicznego w mieleckim Szpitalu. - Sepsa może prowadzić do wstrząsu septycznego i śmierci, a według najnowszych badań przeprowadzonych na świecie, aż 20% zgonów związanych jest właśnie z sepsą. Dla przeżycia pacjenta najważniejsze są pierwsze godziny, a nawet mówi się o tzw. złotej godzinie. W tym okresie należy zidentyfikować czynnik etiologiczny, czyli wywołujący sepsę i podać właściwą, celowaną antybiotykoterapię. I tu właśnie bezcenny jest sprzęt, który otrzymaliśmy od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, bo służy do szybkiej identyfikacji czynnika wywołującego sepsę. Aparat to spektrometr, badanie nosi nazwę spektrometria, a wykorzystuje do identyfikacji białka, które stanowią jakby unikatowy, molekularny "odcisk palca". Dzięki temu aparatowi nasze laboratorium może przyspieszyć identyfikację baterii, jak i grzybów o 24 godziny. Jest to bardzo dużo. Ten aparat daje o wiele większą szansę na uratowanie życia niejednego pacjenta naszego szpitala i to nie tylko chorego na sepsę - podkreśla Małgorzata Błażejowska.
- Sprzęt podarowany przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ma dla naszego szpitala bardzo wielkie znaczenie, bo mówimy nie tylko o spektrometrze, ale również o echokardiografie dla Poradni Dziecięcej, który działa od pierwszego kwartału tego roku. Te urządzenia są wykorzystywane codziennie, są niezbędne do nowoczesnej diagnostyki oraz leczenia dzieci i dorosłych, ale są także bardzo drogie - nie kryje Paweł Pazdan, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Mielcu. - To, że Fundacja WOŚP zgodziła się ofiarować nam taki sprzęt jest dla nas ogromnie ważne. Bardzo doceniamy ten gest, za który dziękujemy serdecznie!
Lek. Patrycja Żuraw, pediatra, kardiolog dziecięcy, ocenia, że sprzęt, jakim teraz dysponuje dzięki WOŚP, echokardiograf, to już w zasadzie najwyższej klasy aparat do wykonywania echa serca u dzieci. - Jest intensywnie wykorzystywany w Poradni Kardiologicznej dla Dzieci, ale również dzięki temu aparatowi mogę konsultować pacjentów z naszego Oddziału Dziecięcego. A trzeba podkreślić, że każdego dnia trafia pacjent wymagający konsultacji, w trakcie której wykorzystywana jest echokardiografia. To wstępna diagnostyka chorób krążenia u dzieci. Najczęściej trafiają do nas pacjenci w wieku dziecięcym z bólami w klatce piersiowej, po omdleniu, a taka diagnostyka ma wykluczyć u nich wady serca. Konsultuję również pacjentów z Oddziału Noworodkowego. Spektrum działań z wykorzystaniem echokardiografu jest zatem szerokie, a my jesteśmy bardzo wdzięczni⚘️Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy za podarowanie nam tak cennego sprzętu ❤️ - mówi lek. Patrycja Żuraw.