„Bezpieczny Maluch” w mieleckim szpitalu

Kampania „Bezpieczny Maluch” to ogólnopolska akcja skierowana do kobiet w ciąży i rodziców małych dzieci, która szerzy wiedzę na temat bezpieczeństwa i zdrowego rozwoju. Szpital Specjalistyczny w Mielcu otworzył się na tę inicjatywę, zapewniając wszystkim chętnym uczestnikom  dostęp do wiedzy, która może mieć wagę zdrowia i życia dziecka.

Beata Bieniek, pielęgniarka Oddziałowa Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, nie kryje, że nie potrafiła oszacować zainteresowania taką akcją, ale rekomendowała jej współorganizację w mieleckim szpitalu. – Rodzice odbierając noworodka ze szpitala często przyznają, że czują się niepewni, a nawet zagubieni. Martwią się, czy podołają zapewnieniu maluszkowi bezpieczeństwa. Pytają o pierwszą pomoc, dobór fotelika, dietę mamy karmiącej, zasypianie dziecka, pielęgnację, itd. Oczywiście na wiele tych pytań staramy się odpowiadać, ale niemało nasuwa się rodzicom już poza szpitalem – zauważyła Beata Bieniek. – W ramach tej akcji odbywają się wykłady z pierwszej pomocy prowadzone przez  ratownika medycznego, ale i autorskie warsztaty “Bezpieczny transport niemowląt i małych dzieci”. Jak wybrać bezpieczny fotelik dla swojego dziecka, jak prawidłowo go zamontować oraz jak zapiąć dziecko – to tematy, które rodziców interesują, ale takie informacje nie są powszechnie dostępne w formie warsztatów. Udało się również poruszyć temat odpowiedniej bielizny dla przyszłych mam, pielęgnacji skóry kobiety i dziecka, zalet karmienia piersią i wiele innych- dodaje pielęgniarka oddziałowa.

Intuicja nie zawiodła, bo sala była pełna. Na spotkanie przyszło ponad 50 osób. Nie zabrakło pytań i dyskusji. Jak mówi Józef Więcław, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Mielcu, to tylko potwierdza, że szpital musi dziś odgrywać w społeczności rolę jeszcze szerszą niż zasadnicza, czyli diagnozowanie, leczenie i bezpośrednie ratowanie życia. - Takie są oczekiwania mieszkańców, którzy dziś mają świadomość, że profilaktyka i wiedza bywają tak samo ważne w procesie dbania o zdrowie i bezpieczeństwo, co leki, a potem zabiegi. Oczywiście nie na wszystko mamy wpływ i nie wszystkiemu udaje się zapobiec, ale nie brakuje sytuacji, gdy odpowiedzialność lub szybka reakcja w sytuacji krytycznej decydują o ludzkim życiu i zdrowiu. Doceniam więc wagę takich akcji – nie kryje dyrektor.