50 kobiet będzie mogło skorzystać z darmowych badań cytologicznych. To wspólna inicjatywa Szpitala Specjalistycznego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu oraz mieleckiego starostwa, która ma zachęcić mieszkanki powiatu do profilaktyki. 

Bezpłatne cytologie odbędą się w sobotę, 10 marca, w godzinach: 8:00-15:00. Z badań skorzystają te mieszkanki powiatu mieleckiego, które jako pierwsze zarejestrują swój udział w nieodpłatnym badaniu. Zapisy przyjmowane będą od poniedziałku, 26 lutego, w godzinach: 8:00-14:00 pod numerem telefonu: 660 445 086. Dzwoniąc pod wskazany numer, panie będą umawiane na badanie o konkretnej godzinie. 

- Dysponujemy 50 miejscami na darmowe badania. Mogą skorzystać z nich wszystkie panie, niezależnie od wieku – podkreśla Leszek Kwaśniewski, dyrektor mieleckiego szpitala, zachęcając mieszkanki powiatu mieleckiego do podarowania sobie na Dzień Kobiet wyjątkowego prezentu w postaci badania profilaktycznego tak ważnego dla każdej kobiety. 

Do cytologii przekonuje również Małgorzata Błażejowska, kierownik Pracowni Cytologicznej w Szpitalu Specjalistycznym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu. – Cytologia jest to najskuteczniejszą metodą profilaktyki raka szyjki macicy, pozwalającą wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe w czasie, gdy nie dają one jeszcze żadnych objawów. Badanie daje też możliwość oceny tego, czy znajdujemy się w grupie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy – wylicza. 

Cytologia nie powinna nasuwać jednak tylko skojarzeń z chorobą nowotworową. Wykonanie jej pozwala wykryć również inne zmiany na szyjce macicy tj. nadżerki czy stany zapalne, dlatego też zaleca się, by kobiety, niezależnie od wieku, poddawały się badaniu cytologicznemu raz w roku. – Warto dodać, że w mieleckim szpitalu ocena mikroskopowa pobranego od pacjentki wymazu odbywa się według systemu Bethesda. Wyniki podawane są więc w formie szczegółowego opisu – podkreśla Małgorzata Błażejowska. 

Współorganizatorem akcji z okazji Dnia Kobiet jest Starostwo Powiatowe w Mielcu, które chce wspierać i propagować profilaktykę wśród mieszkańców całego powiatu. – To forma życzeń, jakie składamy wszystkim mieszkankom naszego powiatu. Zamiast słownego „zdrowia”, chcemy zaoferować paniom realną szansę na kontrolę stanu swojego zdrowia, a wszystkim pozostałym przypomnieć o istotnej roli profilaktyki – mówi Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła. 

Zachęcamy do skorzystania z darmowych badań!

Zachęcamy do obejrzenia zaproszenia w wersji VIDEO.