Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego w Mielcu realizuje program bezpłatnych badań w kierunku tętniaka aorty brzusznej. To akcja profilaktyczna skierowana do mieszkańców całego województwa podkarpackiego.

Statystyki wskazują, że największe prawdopodobieństwo pojawienia się tętniaka dotyczy osób, które palą papierosy, zmagają się z nadwagą lub otyłością, przeszły zawał lub cierpią na ciężką obturacyjną chorobę płuc. Choroba atakuje częściej mężczyzn niż kobiety, jest też charakterystyczna dla osób po sześćdziesiątym roku życia – stąd też kryteria, o których piszemy poniżej, wskazane przez realizatorów „Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2017-2020”. 

I tak, w mieleckim szpitalu darmowe badania w kierunku tętniaka aorty brzusznej są dostępne dla osób w wieku 65 lat i powyżej, u których stwierdzono co najmniej trzy czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego spośród następujących czynników: 1) Choroba wieńcowa; 2) Palenie tytoniu; 3) Nadciśnienie tętnicze; 4) Hiperlipidemia; 5) Płeć męska

Badania przesiewowe w mieleckim szpitalu wykonywane są od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00-14:30 na Oddziale Chirurgii Naczyniowej. Zapisów na badania można dokonywać pod numerem telefonu 0-17 78 00 302 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-10:00.  W ciągu najbliższych dwóch lat szpital przeprowadzi blisko 1500 takich badań.

1500 badań to 1500 szans na szybkie wykrycie śmiertelnego zagrożenia, jakim niewątpliwie jest dla ludzkiego zdrowia tętniak aorty brzusznej. To z reguły niepozorne, kilkucentymetrowe poszerzenie średnicy aorty, w przypadku pęknięcia, generuje śmiertelność pacjentów sięgającą nawet 50-70%. Wszystko przez to, że nie daje jednoznacznych objawów, a czasem nawet – żadnych. – Tętniak może objawiać się bólem brzucha i pleców zlokalizowanym w okolicy krzyżowej, równie często jednak nie wysyła żadnych alarmujących sygnałów – aż do momentu pęknięcia, które statystycznie zdarza się u co trzeciego chorego – mówi dr n. med. Marek Wilczyński, Ordynator Oddziału Chirurgii Naczyniowej. Tymczasem, jak podkreśla specjalista, odpowiednio wczesne wykrycie tętniaka i zaplanowanie zabiegu jego usunięcia daje pacjentom szansę na powrót do pełnego zdrowia. – Wydaje się to być wystarczającym argumentem do skorzystania z profilaktyki i zachęcenia do niej najbliższych. Zwłaszcza, że badania służące wykryciu tętniaka są bezpieczne i bezbolesne – zaznacza ordynator.

Projekt jest realizowany ze środków finansowych będących w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia w ramach „Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2017-2020”. Ogólnopolskim koordynatorem badań jest Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny numer 1 w Lublinie.